Mózg odruchowy a mózg refleksyjny

Większość z nas słyszała zapewne o prawej i lewej półkuli mózgowej i o tym, za co one odpowiadają. Natomiast w kontekście inwestowania pieniędzy powinniśmy sięgnąć nieco głębiej i odkryć, że każdy z nas ma trzy mózgi. Trzy? A to niespodzianka! Najstarsza część naszego mózgu, tzw. mózg gadzi jest bardzo prymitywnym mechanizmem i spełnia właściwie tylko 3 funkcje. Jeżeli jesteśmy głodni – jemy, w sytuacji zagrożenia – uciekamy oraz odpowiada za przedłużenie gatunku, czyli szuka okazji do seksu. Nieco młodsza część naszego mózgu zwana jest układem limbicznym i w skrócie można powiedzieć, ze odpowiada za emocje. Najmłodsza część mózgu, to kora nowa, z którą utożsamiamy racjonalne myślenie, planowanie, analizowanie itp.

Te dwa mózgi (gadzi i układ limbiczny) działają na poziomie nieświadomym i możemy nazywać je mózgiem albo systemem odruchowym. Z kolei kora nowa działa na poziomie świadomym i możemy nazwać ją mózgiem analitycznym (lub refleksyjnym).

Procesy, które przebiegają w mózgu odruchowym działają szybko, automatycznie i praktycznie poza naszą świadomością. Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem. Nagle w samochodzie przed tobą zapalają się czerwone światła „stop”. Co robisz? Natychmiast wciskasz pedał hamulca. Który mózg zadziałał? Odruchowy czy analityczny? Tak, odruchowy. Dopiero po chwili uruchamia się mózg analityczny i zastanawiasz się dlaczego kierowca przed tobą nagle zahamował na pustej drodze. To pokazuje jak silne jest działanie mózgu odruchowego. A dlaczego tak się dzieje?

System odruchowy kształtował się przez setki tysięcy lat ( niektórzy mówią nawet o milionach) i doskonale nam służył w tym okresie. Tymczasem system analityczny jest stosunkowo „świeży”, gdyż liczący sobie najwyżej kilkadziesiąt tysięcy lat. I często dzieje się tak, że sygnały płynące z tych najstarszych części mózgu są na tyle silne, że mózg refleksyjny nie zawsze jest w stanie sobie z nimi poradzić. Stąd bierze się refleksja inwestorów, którzy już po fakcie analizują swoje transakcje: Jak mogłem postąpić tak głupio? Uwaga, dana decyzja może wydawać się nieracjonalna z punktu widzenia rozumu, ale może mieć swoje uzasadnienie z punktu widzenia emocji.

Oba te mózgi, odruchowy i refleksyjny świetnie sprawdzają się w pewnych sytuacjach, a mniej skutecznie w innych. Dlatego dobrze jest wiedzieć w jaki sposób działają i jak wykorzystać to do własnych celów inwestycyjnych.