Ty materialisto!

Słowa te możemy czasem usłyszeć, nawet od bliskiej osoby. I bynajmniej nie miał to być komplement. Jednak czy wiesz, że jest coś takiego jak ”dobry” materializm? Tak, dobry materializm, to taki który polega na traktowaniu dóbr jako narzędzi pozwalających na osiągniecie celów pozamaterialnych. Zły materializm, to posiadanie dóbr jako cel sam w sobie. Miriam Tatzel wyodrębniła 4 typy konsumentów, będące pochodną skrzyżowania natężenia materializmu (stosunek do rzeczy) z podejściem do wydawania pieniędzy (stosunek do pieniędzy).

Pierwszy typ to kontroler cen. Jest to osoba, która odczuwa silna potrzebę nabywania dóbr, przy jednoczesnej niechęci do wydawania pieniędzy. Ten konflikt kontroler cen stara się rozwiązać poprzez jak największe zakupy, za jak najmniejszą ilość pieniędzy. Stąd osoby z tej grupy mają doskonałe rozeznanie co do produktów i ich cen. Kupienie danej rzeczy poniżej jej ceny wyjściowej sprawia im dużą satysfakcję, dlatego potrafią szukać okazji, aż znajdą dany produkt w odpowiedniej cenie. Kontrolerzy cen unikają zaciągania długów. Wolą długo oszczędzać niż np. wziąć kredyt. Dlaczego? Z dwóch powodów: nie czują się bezpieczni finansowo oraz nie chcą „tracić” pieniędzy na odsetki.

Drugi typ to rozrzutnik. Odczuwa silna potrzebę konsumpcji i nabywania dóbr, a w dodatku ma dużą łatwość wydawania pieniędzy. Kupuje jednak rzeczy drogie, rzucające się w oczy i na pokaz. Goni za iluzją dobrego życia, w której posiadanie przedmiotów i dóbr jest źródłem satysfakcji. Rozrzutnik jest dumny ze swych materialnych osiągnięć, uwielbia podziw innych i wierzy, że posiadane rzeczy zapewnią mu szacunek innych ludzi. Duża potrzeba konsumpcji, przy łatwości wydawania pieniędzy, mogą wpędzić go w długi, a w rezultacie spowodować niską samoocenę i niezadowolenie z życia.

Rozsądnego niewydawacza charakteryzuje brak materializmu oraz niechęć do rozstawania się z pieniędzmi. Taka osoba nie czuje przymusu kupowania rzeczy, a przyjemność sprawia jej zatrzymywanie pieniędzy przy sobie. Osoby takie najczęściej nie dbają o to co powiedzą inni patrząc na ich stan posiadania. Rozsądny niewydawacz jest w stanie zgromadzić całkiem spory majątek. Jednak po drodze może nie korzystać z wielu przyjemności na jakie mógłby sobie pozwolić, co może skutkować spadkiem satysfakcji z własnego życia.

Poszukiwacz doświadczeń – lubi konsumować i wydawać pieniądze. Przy tym nie dba o gromadzenie dóbr materialnych, a pieniądze wydaje na zapewnienie sobie różnego rodzaju doznań: podróże, sport, jedzenie, rozrywka, rozwój osobisty. Poszukiwacze doświadczeń to idealni klienci dobrych restauracji, sklepów czy punktów usługowych. Chętnie zostawią wysoki napiwek jeżeli usługa, którą otrzymali spełniła ich oczekiwania. Muszą jednak uważać, aby nieumiejętność powstrzymania się od wydawania pieniędzy nie doprowadziła ich do kłopotów finansowych.

A do której grupy Ty należysz?:)